Powitanie

Witam na blogu poświęconemu hodowli małych i średnich Labradoodli Australijskich w Polsce.

Labradoodle to przyjazne alergikom i astmatykom psy pracujące. Najważniejszymi cechami w ich hodowli od zawsze jest temperament oraz zdrowie psów. To właśnie dlatego rekomendowani hodowcy tej wspaniałej rasy zapewniają gwarancje zdrowotną oraz przestrzegają rygorystycznego kodu etycznego.

Na stronie bloga znajdą Państwo porady dotyczące opieki nad psami jak i aktualności związane z naszą hodowlą Australijskich Labradoodli.

Wszelkie pytania proszę kierować na: info@australian-labradoodle.pl

Zapraszam rowniez na stronę internetową naszej hodowli, Amber Labradoodles: http://www.australian-labradoodle.pl/


Anna Jeziorowskaczwartek, 14 stycznia 2010

Pamięć psa


Mając psa, przynajmniej raz w roku udajemy się do weterynarza na regularne szczepienia. I właśnie ten jeden raz w roku możemy zaobserwować jak nasz pies już parę ulic dalej zaczyna się dziwnie kręcić. Czy on naprawdę pamięta, że ta trasa prowadzi do miejsca, którego on prawdopodobnie nie lubi?

Większość z nas często się zastanawia, jak bardzo inteligentny jest nasz pies. Przeprowadzono nawet specjalne badania na ten temat, w których stwierdzono, że psy ras Border Collie, Pudle oraz Labradory należą do najinteligentniejszych. Australijskich Labradoodli niestety nie uwzględniono w tych testach jednak, jako psy pochodzące od Pudli i Labradorów na pewno zajęłyby miejsce w czołówce. Pamiętajmy jednak, że w każdej rasie psy różnią się między sobą poziomem inteligencji. Pamięć jest krytycznym elementem inteligencji psa, ponieważ pies, który nie zapamiętuje, nie jest w stanie się niczego nauczyć. Dlatego testy pamięciowe dla psów pokazują jak inteligentny jest nasz pies. Pamięć u psów, podobnie jak u ludzi, pogarsza się z wiekiem.

Jeśli jesteś ciekawy, czy twój pies ma doskonałą pamięć, poniżej przedstawię prosty test, żeby to sprawdzić. Pies musi mieć co najmniej rok, mieszkać w danym miejscu przynajmniej od 10 tygodni. Potrzebny będzie też stoper lub zegarek oraz osoba asystująca.

Pamięć krótkoterminowa:

Pierwszy test sprawdza pamięć krótkoterminową u psa. Chodzi o moziwość powtórzenia danej czynności, chwilę po tym jak została ona zaprezentowana. Test ten przeprowadzany jest w średniej wielkości pokoju, przy użyciu niezbyt aromatycznego jedzenia (chcemy sprawdzić pamięć, a nie węch psa). Jeśli pies nie umie zostawać na komendę, asystent będzie musiał go przytrzymać.

Na początku każ psu zapiętemu na smycz usiąść na środku pokoju. Pokaż jemu, że masz smakołyk i w dość przesadzony sposób połóż smakołyk w jednym z rogów pokoju, tak żeby pies widział, gdzie go kładziesz. Następnie opuść pokój z psem na maksymalnie 15 sekund. Po powrocie, spuść psa ze smyczy i zacznij liczyć czas, w którym pies odnajdzie smakołyk.

Punktacja:

- 5 pkt. jeśli pies od razu ruszy do smakołyka;

- 4 pkt jeśli węszy wokół, ale w kierunku rogu, w którym jest umieszczony smakołyk;

- 3 pkt. jeśli znajdzie smakołyk w ciągu 45 sekund;

- 2pkt jeśli znajdzie smakołyk po 45 sekundach;

- 1 pkt jeśli w ogóle nie jest zainteresowany smakołykiem.

Pamięć długoterminowa:

Test ten ma na celu sprawdzenie, czy nasz pies pamięta pewne informacje przez dłuższy czas. Należy go przeprowadzić od razu po poprzednim teście. Przeprowadzamy go również w ten sam sposób, tylko umieszczamy smakołyk w innym rogu pokoju. Następnie wyprowadzamy psa na 5 minut z pokoju. Po powrocie, spuść psa ze smyczy i zacznij liczyć czas, w którym pies odnajdzie smakołyk.

Punktacja:

- 5 pkt. jeśli pies od razu ruszy do smakołyka;

- 4 pkt jeśli węszy wokół, ale w kierunku rogu, w którym jest umieszczony smakołyk;

- 3 pkt. jeśli znajdzie smakołyk w ciągu 45 sekund;

- 2pkt jeśli znajdzie smakołyk po 45 sekundach;

- 1 pkt jeśli w ogóle nie jest zainteresowany smakołykiem.

Pamięć środowiskowa

Kolejny test sprawdza pamięć środowiskową psa. W dobrze znanym dla psa pokoju przestawiamy 5 rzeczy, np. przynosimy dodatkowe krzesła, przesuwamy stolik, odwracamy kanapę itp. Gdy już skończymy, wpuszczamy psa do pokoju i zaczynamy liczyć czas.

Punktacja:

- 5 pkt. jeśli pies w ciągu 15 sekund zauważy różnicę i zacznie obwąchiwać zmienione rzeczy;

- 4 pkt jeśli pies w ciągu 15 do 30 sekund zauważy różnicę i zacznie obwąchiwać zmienione rzeczy;

- 3 pkt. jeśli pies w ciągu 30 do 60 sekund zauważy różnicę i zacznie obwąchiwać zmienione rzeczy;

- 2pkt jeśli pies rozgląda się podejrzliwie po pokoju ale nie eksploruje go w żaden sposób;

- 1 pkt jeśli po minucie pies ignoruje zmiany w pokoju.

Pamięć wyboru:

Test ten ma na celu sprawdzenie, czy pies pamięta, którą z paru możliwości ma wybrać. Do testu potrzebne są 3 identyczne kubki. Każdy z tych kubków należy wysmarować jedzeniem, które będziemy później używać do testu. Przyprowadź psa i posadź go naprzeciwko. Następnie, jak pies widzi, co robisz, ustaw kubki w odległości 30 cm od siebie, podnieś środkowy kubek i umieść pod nim smakołyk. Puść psa wolno i patrz, do którego kubka ruszy. Nie jest ważne czy uda mu się wydobyć smakołyk, tylko który kubek wybierze.

Punktacja:

- 5 pkt. jeśli pies od razu ruszy do środkowego kubka;

- 4 pkt jeśli pies najpierw ruszy w kierunku jednego z zewnętrznych kubków, a następnie do środkowego;

- 3 pkt jeśli pies najpierw ruszy w kierunku jednego z zewnętrznych kubków, obwącha wszystkie, a następnie wróci do środkowego;

- 2pkt jeśli pies wącha wszystkie kubki ale żadnego nie wybiera;

- 1 pkt jeśli pies nie interesuje się kubkami.

Wyniki:

17-20 pkt: twój pies ma rewelacyjną pamięć

13-16 pkt: twój pies ma pamięć powyżej przeciętnej

9-12 pkt: twój pies ma przeciętną pamięć

6-8 pkt: twój pies ma pamięć poniżej przeciętnej

Poniżej 5 pkt: twój pies ma bardzo słabą pamięć,

Test ten ma być oczywiście zabawą z naszym psem, może jednak też służyć do sprawdzenia czy psu pogarsza się pamięć w związku z wiekiem. Jeśli masz psa z bardzo dobra pamięcią, łatwo będzie go wyszkolić. Pies o słabej pamięci szybko zapomni, np. że został pociągnięty za ucho przez dziecko bądź o tym jak nieprzyjemna jest wizyta u weterynarza. Życzę miłej zabawy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz