Powitanie

Witam na blogu poświęconemu hodowli małych i średnich Labradoodli Australijskich w Polsce.

Labradoodle to przyjazne alergikom i astmatykom psy pracujące. Najważniejszymi cechami w ich hodowli od zawsze jest temperament oraz zdrowie psów. To właśnie dlatego rekomendowani hodowcy tej wspaniałej rasy zapewniają gwarancje zdrowotną oraz przestrzegają rygorystycznego kodu etycznego.

Na stronie bloga znajdą Państwo porady dotyczące opieki nad psami jak i aktualności związane z naszą hodowlą Australijskich Labradoodli.

Wszelkie pytania proszę kierować na: info@australian-labradoodle.pl

Zapraszam rowniez na stronę internetową naszej hodowli, Amber Labradoodles: http://www.australian-labradoodle.pl/


Anna Jeziorowskaśroda, 25 listopada 2009

Podstawowe psie akcesoria

Każda osoba chcąca posiadać psa będzie zmuszona do zakupu różnego rodzaju akcesoriów dla psa. Podstawą dla każdego psa jest obroża. Na rynku można obecnie nabyć różnego rodzaju obroże, od skórzanych do parcianych, zapinanych za pomocą sprzączki. Są one najczęściej wyłożone filcem od wewnątrz. Minusem takich obroży jest to, że powodują wycieranie się sierści, oraz są trudne do czyszczenia. Innym rodzajem obroży są łańcuszki. Najlepsze są obroże wykonane z łańcuszków z solidną powłoką galwaniczną z ograniczonym samo zaciskiem. Na rynku znajdują się również kolczatki, są one nieodzowne w przypadku psów agresywnych, bądź pobudliwych. Kolczatka powinna zawierać jak najmniej kolców, które dodatkowo są tępo zakończone. Łańcuszki i kolczatki są bardzo pomocne przy tresurze psa. Każda obroża ma metalowe kółko do którego możemy przypiąć smycz. Bardzo ważnym elementem dodatkowym jest tzw. adresówka. Może to być mała metalowa tabliczka z wygrawerowanym numerem telefonu do właściciela bądź metalowa kapsułka z zamkniętą w środku karteczką papieru. Jest to bardzo pomocne w przypadku gdy nasz pies się zgubi.

Ostatnio modną alternatywą dla obroży stały się szelki. Kiedyś były bardzo popularne wśród właścicieli małych piesków, dziś są coraz częściej używane również przez właścicieli większych psów. Do szelek można również dokupić przystawkę do pasów samochodowych, i dzięki temu zapewnić psu bezpieczeństwo w trakcie podróży. Niestety, szelki są zdecydowanie odradzane dla szczeniąt! Układ kostny, który w młodym wieku nie jest jeszcze rozwinięty, może przez stosowanie szelek ulec deformacji. Nie są one również polecane w trakcie szkolenia.

Kolejnym niezbędnym elementem wyposażenia naszego psa jest smycz. Odmianami smyczy są: pejcz wykonany z kilku zszytych lub splecionych pasów skóry, linka długości 5-25 metrów używana przy szkoleniu i ringówka używana przy prezentacji psa na ringu wystawowym, wykonana z cienkiego rzemienia lub kolorowej linki. Kolor dobieramy tak aby ringówka nie odróżniała się od umaszczenia wystawianego psa. Ostatnio coraz popularniejsze są smycze samo zwijane. Nie są one jednak polecane na początku, ponieważ pies nie jest w stanie nauczyć się odpowiedniego chodzenia przy nodze. Nie poleca się ich również do tresury. Bardzo ważnym elementem smyczy jest karabinek. To od niego zależy, czy pies się nie zerwie ze smyczy. Innym, często występującym problemem jest gryzienie smyczy przez psa. Należy od samego początku uważać by pies nie przyzwyczaił się do tego. Jeśli pies gryzie smycz w trakcie spaceru, zamiast się z nim siłować, przydepnij smycz, i jednocześnie ją puść, odczekaj (dobrze jest też odwrócić uwagę psa) i dopiero gdy pies się uspokoi, weź smycz i kontynuuj spacer (dodatkowe porady w tej sprawie na stronie: http://wesolalapka.pl/index2.php?option=com_content&do_pdf=1&id=52)

Kaganiec, który często stanowi zło konieczne, jest często niezbędny. Podstawową cechą kagańca musi być to, aby pozwalał psu na otwieranie pyska na całą szerokość a jednocześnie uniemożliwiał kąsanie lub spożywanie znalezionych pokarmów. Jednymi z lepszych kagańców są lekkie, stosunkowo trwałe, nie kaleczące psiego pyska, nie przewodzące ciepła i łatwe w utrzymaniu czystości kagańce plastikowe. Kagańce druciane, są również niezłe pod warunkiem, że wykonano je z drutu nierdzewnego [trwała powłoka galwaniczna] właściwie i trwale zgrzane (bardzo ważne!) z odpowiednią wkładką skórzano - filcową na grzbiet nosa. Kagańce wykonane w całości ze skóry lub pasków parcianych, mogą służyć jedynie psom bardzo małym. Kaganiec dobieramy do kufy psa. W przypadku dokonywania takiego zakupu najlepiej zabrać psa ze sobą do sklepu lub uzgodnić ze sprzedawcą zwrot jeśli kaganiec nie będzie pasował. Kaganiec jest często niezbędny, gdy przebywamy z psem w dużym skupisku ludzi, jeśli pies jest agresywny w stosunku do ludzi bądź innych zwierząt.

Dodatkowe akcesoria to zabawki dla naszego pupila. Możemy je wykonać samodzielnie, jednak ja polecam kupione. Zabawka musi spełniać odpowiednie kryteria, by nasz pies mógł się nią bezpiecznie bawić. Materiał z jakiego wykonana jest taka zabawka musi być trwały, tak aby pies go nie odgryzł i nie zjadł oraz nietoksyczny gdyż taka zabawka jest godzinami w psim pysku. Powinien być on również elastyczny aby ostre kawałki nie odpryskiwały lub nie odstawały i nie kaleczyły psa. Zabawka wykonana ze sprężystego materiału tarmoszona przez psa odskakuje czy też się toczy prowokując psa do ruchu - ostrożnie w małych mieszkaniach gdyż takie harce grożą zdemolowaniem mieszkania. Wielkość takiej zabawki powinna być dopasowana do wielkości psa - może być za duża, nigdy nie za mała. Zbyt małe zabawki często są połykane przez nasze psy, a zabawa taka kończy się na stole operacyjnym. Kształt nie powinien przypominać butów czy innych sprzętów użytkowych jakie pies spotyka w naturze! Przy zabawkach podobnych do różnych codziennych sprzętów pies nabiera przekonania, że można tak samo gryźć kapcie domowników jak i swoją zabawkę będącą kopią buta. Nie powinno być cienkich, wystających elementów, które mogły by być przez psa odgryzione i połknięta. Uważałabym przede wszystkim na zabawki z plastikowymi oczami (bez problemu można znaleźć pluszami z naszywanymi wzorami), bądź takie wypełnione kulkami. Pamiętajmy, że psy widzą kolory dużo słabiej niż ludzie, dlatego wybierajmy zabawki w jaskrawych, żywych barwach. Chciałabym również zauważyć, że zabawki stanowią niezbędne wyposażenie dla naszego psa. On też musi się czymś zająć, np. gdy nie ma nas w domu.

Miski należą do niezbędnego wyposażenia naszego psa. Na rynku dostępne są miski plastikowe, metalowe, ceramiczne oraz szklane. Miski plastikowe są najmniej trwałe. Miski metalowe często mają gumową podkładkę, która zapobiega przesuwaniu się w trakcie jedzenia. Można je też bardzo łatwo umyć. Kształt miski i jej wielkość powinny być dobrane do psa. Większe psy powinny mieć miski na stojakach, co ułatwia im jedzenie.

Kolejny niezbędny sprzęt to legowisko. Dobieramy je do rozmiaru naszego pupila. Dobrze jest wybrać takie legowisko, które będzie dość łatwe do wyczyszczenia, a jednocześnie trudne do zniszczenia. Jeśli często wyjeżdżamy poza miasto przydatnym gadżetem jest również hak/świder, pozwalający nam przywiązać psa w dowolnym miejscu. U psów krótkowłosych w zimnych porach roku może być przydatne ubranko np. kubraczek. Jest to rodzaj kamizelki wykonanej z pikowanego materiału i zakładanej na tułów psa. Chroni on psa przed utratą ciepła i zimnymi podmuchami. Pamiętajmy, aby kubrak nie stał się siedliskiem brudu lub pcheł.

Pamiętajmy, że niezależnie jakie akcesoria wybieramy dla naszego zwierzaka, zawsze musi być ono dobrane do naszego psa. Jeśli przy zakupie mamy wątpliwości, najlepiej poradzić się weterynarza, tresera psów bądź sprzedawcy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz