Powitanie

Witam na blogu poświęconemu hodowli małych i średnich Labradoodli Australijskich w Polsce.

Labradoodle to przyjazne alergikom i astmatykom psy pracujące. Najważniejszymi cechami w ich hodowli od zawsze jest temperament oraz zdrowie psów. To właśnie dlatego rekomendowani hodowcy tej wspaniałej rasy zapewniają gwarancje zdrowotną oraz przestrzegają rygorystycznego kodu etycznego.

Na stronie bloga znajdą Państwo porady dotyczące opieki nad psami jak i aktualności związane z naszą hodowlą Australijskich Labradoodli.

Wszelkie pytania proszę kierować na: info@australian-labradoodle.pl

Zapraszam rowniez na stronę internetową naszej hodowli, Amber Labradoodles: http://www.australian-labradoodle.pl/


Anna Jeziorowskapiątek, 2 października 2009

Historia rasy:

Historia Labradoodla rozpoczęła się w 1988 roku w Australii. Był on niejako odpowiedzią na pojawiające się zapotrzebowanie na psa przyjaznego alergikom ale jednocześnie chętnie współpracującego z ludźmi. Na Hawajach mieszkała tracąca wzrok kobieta, która potrzebowała psa przewodnika. Niestety jej mąż był uczulony na sierść psa i nie mogła ona posiadać w domu psa żadnej ze znanych ras „niealergizujących”. Wtedy właśnie Wally Cornen pracujący w Stowarzyszeniu Australijskich Psów Pracujących wpadł na pomysł skrzyżowania pudla i labradora. Urodziły się 3 szczenięta, z których jeden został wysłany na Hawaje i służył niewidomej kobiecie jako pies przewodnik. Ta krzyżówka została nazwana Labradoodle.

Następnie kontynuowano kojarzenie tych ras w celu uzyskania psów, od których wszystkie szczeniaki nie lnieją i są przyjazne alergikom. W 1989 roku powstało Ruthland Manor Breeding and Research Centre oraz Tegan Park Research and Breeding Centre. W obu centrach prowadzono odpowiednie krzyżowania zwierząt przebadanych genetycznie tak by wyeliminować zarówno lnienie jak i genetyczne choroby, którymi obciążone są zarówno pudle jak i labradory. W ten właśnie sposób, na przestrzeni wielu lat ciężkiej pracy powstały Wielopokoleniowe Australijskie Labradoodle, psy o niezwykłym charakterze.

Chciałabym zwrócić uwagę na fakt, że zwykła krzyżówka labradora z pudlem (najczęściej obciążonymi chorobami genetycznymi) w bardzo niewielu przypadkach pozwala uzyskać nielniejące i wolne od chorób zwierzęta.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz